Jokin aika sitten Kaleva uutisoi, miten hyvin kaupunginvaltuutetut ovat osallistuneet kauden aikana pidettyihin 40 kokoukseen.
Keskimäärin valtuutettu on istunut 35 kokousta. Huomasin olleeni keskimääräistä ahkerammin paikalla: 39 kokousta. Yksi jäi siis väliin. Tämä oli harmittavasti juhlakokous, jossa valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran remontin jälkeen avatussa kaupungintalon valtuustosalissa. Mielestäni minulla oli kuitenkin kelvollinen syy olla tuo kokous pois, sillä olin mukana Pohjois-Pohjanmaan maakuntaliiton delegaatiossa CPMR:n vuosikokouksessa Gozolla.
Osallistuin siellä mm. CPMR:n energiatyöryhmän kokoukseen ja ilmastonmuutoksen sopeutumiseen liittyvien tavoitteiden hyväksymiskäsittelyyn ja sitä edeltäneisiin neuvotteluihin. Sain myös kutsun Kreetalle CPMR:n energiaseminaariin esittelemään maakuntamme uusiutuvan energian suunnitelmia ja mahdollisuuksia. Kyseiseen seminaariin matkustinkin sitten kuukauden päästä, mutta sitä varten ei tarvinnut jättää väliin valtuuston kokousta.
Liekö tuo kansainvälinen vaikuttaminen ja verkostoituminen ilmasto- ja energia-asioissa ollut äänestäjien mielestä kelvollinen syy yhteen poissaoloon? Kaupunginvaltuustoon sai kuitenkin varajäsenen paikalle.
Viimeisimmät kommentit